The Cameron 24 Single Sink Vanity by Design Element provides the perfect finishing touch to your bathroom remodel project. Constructed of solid hardwood, this vanity will maintain its beauty and functionality year after year. The porcelain countertop and integrated sink with overflow perfectly match the styling of the cabinet and are extremely simple to maintain. Opening the 2 soft closed doors reveals ample storage space. The included satin brass hardware provides the perfect finishing touch to the gray cabinet. The faucet and drain are not included.
Solid Hardwood Frame
Gray Finished Cabinet
Porcelain Integrated Countertop and Sink
Soft Close Doors with Concealed Hinges Brushed Brass Hardware
Faucet and Drain Not Included
Assembly Required
Wood Species: Birch
Vanity Size Range: Under 25
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 26 × 20 in |
| Product style | Single Sink Vanity |
| Faucet hole spacing | No Spacing – Single Hole |
| Collection name | |
| Vanity style | Transitional |
| Size | 34 X 24 X 18.5 |
| Color | Gray |
| Number of doors | 2 |
| Number of drawers | 0 |
| Soft close doors | Yes |
| Soft close drawers | N/A |
| Number of sink | Single |
| Sink type | Integrated sink |
| Sink material | Porcelain |
| Sink shape | Rectangular |
| Sink color | White |
| Sink has overflow drain | With Overflow |
| Sink back to front | 10.62" |
| Sink width | 17.25" |
| Sink depth | 5.25" |
| Counter top material | Porcelain |
| Faucet hole size | One and a half inch in diameter |
| Backsplash | No |
| Drain included | No |
| Ada complaint | No |
| Number of box | 1 |
| Number of pallet | 0 |
| California prop65 warning | California Proposition 65 Warning: This product can expose you to chemicals including wood dust and methanol, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other repro |
| Warranty | 1 year part warranty against manufacturer defect |
| Product specification link | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/S09-24-GY.pdf |
| Care instructions | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/DE-CARE.pdf |






