The Fredric 24 single sink vanity by Design Element combines classic rustic charms with modern features. The cabinet is made from 100% reclaimed wood which is both durable and environmentally friendly. Each Fredric vanity has its unique history. The rectangular white porcelain sink and soft closed drawers bring modern looks and features to the vanity. The faucet and drain are not included.
*Due to the nature of reclaimed wood, each vanity may have distinct markings, knots, slight cracks, and uneven surfaces. These imperfections only add to the rustic beauty and will not hinder functionality.
Cabinet made from 100% reclaimed wood
Naturally distressed wood finished cabinet
Porcelain integrated countertop and sink 2 fully functional drawers
Soft close drawer glides Partial assembly required
Faucet and drain not included Reclaimed wood will have natural surface imperfections
Wood Species: Reclaimed Wood
Vanity Size Range: Under 25
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 22 × 29.5 in |
| Product style | Single Sink Vanity |
| Faucet hole spacing | No Spacing – Single Hole |
| Collection name | |
| Vanity style | Rustic |
| Size | 35.25 X 24.0" X 19 |
| Color | Distressed Natural |
| Number of doors | 0 |
| Number of drawers | 2 |
| Soft close doors | N/A |
| Soft close drawers | No |
| Number of sink | Single |
| Sink type | Integrated sink |
| Sink material | Porcelain |
| Sink shape | Rectangular |
| Sink color | White |
| Sink has overflow drain | With Overflow |
| Sink back to front | N/A |
| Sink width | N/A |
| Sink depth | N/A |
| Counter top material | Porcelain |
| Faucet hole size | One and a half inch in diameter |
| Backsplash | No |
| Drain included | No |
| Ada complaint | No |
| Number of box | 1 |
| Number of pallet | 0 |
| California prop65 warning | California Proposition 65 Warning: This product can expose you to chemicals including wood dust and methanol, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other repro |
| Warranty | 1 year part warranty against manufacturer defect |
| Product specification link | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/DEC4010-A-1.pdf |
| Care instructions | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/DE-CARE.pdf |








