Combining classic charms with modern features, the elegant Milano vanity collection by Design Element will instantly transform your bathroom into a work of art. All 84 inch Milano vanity cabinets are constructed from solid birch hardwood and paired with a 1-inch thick quartz countertop and backsplash. Soft closing doors and drawers provide smooth and quiet operations, while brushed finished metal hardware provides the perfect finishing touch. Other fine details include an integrated electric outlet, white porcelain sinks with overflow, dovetail joint drawer construction, predrilled holes to accommodate 8-inch widespread faucets, and multi-layer paint finish on the cabinets provide beauty and durability for years to come.
Multi-layer Paint Finished Vanity Cabinets Constructed from Solid Birch Hardwood and Manufactured Wood Panels 1″ thick quartz countertop with pre-drilled holes to accommodate 8″ widespread faucets
10 Functional Soft Closing Drawers with Dovetail Joinery Soft Close Doors with Concealed Adjustable Hinges
Metal Hardware in Polished Chrome Finish
Porcelain Undermount Sink with Overflow Included Matching Backsplash is Included
Mirror, Faucet, and Drain Not Included
Wood Species: Birch
Vanity Size Range: 73 and up
| Weight | 545 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 25 × 45 in |
| Product style | Double Sink Vanity |
| Faucet hole spacing | 8 in. Widespread |
| Collection name | |
| Vanity style | Transitional |
| Size | 34 X 84.0" X 22 |
| Color | White |
| Number of doors | 4 |
| Number of drawers | 10 |
| Soft close doors | Yes |
| Soft close drawers | Yes |
| Number of sink | Double |
| Sink type | Under mount sink |
| Sink material | Porcelain |
| Sink shape | Rectangular |
| Sink color | White |
| Sink has overflow drain | With Overflow |
| Sink back to front | 12.25" |
| Sink width | 17" |
| Sink depth | 6.5" |
| Counter top material | Quartz |
| Faucet hole size | One and a quarter inch in diameter |
| Backsplash | Yes |
| Drain included | No |
| Ada complaint | No |
| Number of box | 1 |
| Number of pallet | 1 |
| California prop65 warning | California Proposition 65 Warning: This product can expose you to chemicals including wood dust and methanol, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other repro |
| Warranty | 1 year part warranty against manufacturer defect |
| Product specification link | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/ML-84-WT.pdf |
| Care instructions | https://tilelelo.com/wp-content/uploads/2021/08/DE-CARE.pdf |






